Børn med medfødt døvblindhed og Cochlear Implant
Vær den første til at bedømme dette materiale
Detaljer
Dette hæfte er baseret på arbejdet i Det nordiske netværk om Cochlear implant CI til børn med medfødt døvblindhed.
Formålet med hæftet er at videreformidle informationer, erfaringer, viden, tanker og ideer om døvblindfødte børn med CI.
Hæftet handler således ikke om børn med erhvervet døvblindhed (for eksempel børn med Ushers syndrom), selvom dele af indholdet også vil kunne anvendes i denne gruppe.
Hæftet formidler generelle tanker og erfaringer om udbytte af CI samt nogle cases, der viser forskellighederne i forløb og udbytte.
Der er foretaget mange undersøgelser og skrevet meget om CI til døve, seende børn. Selvom de naturligvis giver et indblik i emnet, er CI til døvblinde børn anderledes.
Derfor er en beskrivelse nødvendig for at dække netop den gruppe, et emne der er lavet meget få undersøgelser og skrevet meget lidt om.
Hæftet dækker følgende områder:
Før operation
Indstilling af apparatur
Udbytte af Cochlear implant
Opfølgning
Beskrivelse af børn med medfødt
døvblindhed og Cochlear implant
Cases
Forfatter: Inge Mogensen, Døvblindecentret Teksttilrettelæggelse: Thorkild Jørgensen Sideantal: 32 Udgivelsesår: 2008 |